Перейти до вмісту

Засвідчення форс-мажорних обставин в умовах воєнного стану

Шановні підприємці! На «гарячу лінію» Мережі координаційних центрів підтримки бізнесу надходить багато запитань щодо засвідчення форс-мажорних обставин в умовах воєнного стану.

Втім, важливо пам’ятати:

Форс-мажорні обставини звільняють тільки від відповідальності за порушення зобов’язань (тобто від штрафних санкцій), проте не звільняють від необхідності виконання відповідних договірних зобов’язань.

Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) визначено такою нормативною базою:

  • ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997р.

«Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини…»

  • ст. 617 Цивільного кодексу України від 16.01.2003р.
  • ст. 218 Господарського кодексу України від 16.01.2003р.
  • Регламент (із змінами та доповненнями) засвідчення Торгово-промисловою палатою та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин від 18.12.2014р.

Документи для засвідчення форс-мажорних обставин мають свідчити про:

– надзвичайність таких обставин (носять винятковий характер і знаходяться за межами впливу сторін);

– непередбачуваність обставин (їх настання або наслідки неможливо було передбачити, зокрема на момент укладення відповідного договору, перед терміном настанням зобов’язання або до настання відповідного обов’язку);

– невідворотність (непереборність) обставин (неминучість події/подій та/або її/їх наслідків);

– причинно-наслідковий зв’язок між обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов’язань.

В умовах воєнного стану ухвалено рішення спростити порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

З метою позбавлення обов’язкового звернення до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП  і підготовки пакету документів у період дії воєнного стану, на сайті ТПП України 28.02.2022 року розміщено загальний офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Також у разі необхідності є можливість оформлення сертифікату про форс-мажорні обставини за звичайною процедурою.

Для більш детальних консультацій звертайтесь до Мережі координаційних центрів підтримки бізнесу «Разом до відновлення». Ми завжди на зв’язку з вами!

Телефон нашої «гарячої лінії»: (044) 334-64-13 (вартість дзвінків згідно з тарифами оператора).

Консультуємо з таких основних питань:

  • переміщення / релокація бізнесу
  • відновлення /перезапуск бізнесу
  • розширення діяльності / активізація експортно-імпортних операцій

Ми будемо раді відповісти на ваші питання!

Мережа координаційних центрів підтримки бізнесу «Разом до відновлення» створена Івано-Франківською, Донецькою, Запорізькою,  Одеською, Сумською, Харківською ТПП і Торгово-промисловою палатою України.

Проєкт реалізується в рамках швейцарсько-українського Проєкту “Зміцнення членських бізнес-об’єднань мікро-, малих і середніх підприємств в Україні”, який впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні (ПРООН) у співпраці з Міністерством економіки України і за підтримки Швейцарії.