Перейти до вмісту

Запорізький кластер ІАМ допомагає бізнесу зміцнювати позиції на ринках

Учасники Запорізького кластеру «Інжиніринг-Автоматизація-Машинобудування» переконані: саме кластерні спільноти мають стати опорою повоєнного відновлення економіки України. Сьогодні об’єднання підприємців активно працює, гуртуючись навколо спільних виробничих, гуманітарних, волонтерських завдань.

Протягом червня – грудня 2023 року Кластер ІАМ реалізував проєкт для розвитку нових компетенцій і міжнародних контактів, активізації ділових взаємозв’язків між учасниками спільноти в межах програми міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яку спільно фінансують Європейський Союз і уряд Німеччини.

«Всі заходи спрямовані на підтримку стійкості бізнесу в період воєнного стану і розширення його доступу до українського і міжнародних ринків. Ми вбачаємо головними перевагами співпраці з програмою EU4Business посилення позицій компаній-учасників на зовнішніх ринках, а також формування навколо об’єднання активної регіональної спільноти підприємців, науковців, освітян, очільників громад для вирішення спільних завдань у воєнний час», – зазначає директор Кластеру, професор НУ «Запорізька політехніка» Андрій Карпенко.

У своїй діяльності об’єднання спирається на міжнародний досвід, бере участь в ініціативах Українського кластерного альянсу, Запорізької торгово-промислової палати.

Як працюють кластери у ЄС?

Кластерні організації в ЄС становлять значну частку європейської економіки та здебільшого пов’язані з виробничими секторами та індустріальною екосистемою «Digital», що відображає постійну цифрову трансформацію основних галузей Європи. Наявність кластерних організацій позитивно пов’язана з різними аспектами регіональної конкурентоспроможності, такими як: зайнятість, людські ресурси, витрати на дослідження та розробки.

Зокрема, на Європейській платформі кластерної співпраці представлено 1400 кластерних організацій.

Кластерні ініціативи у Запоріжжі

«Підтримка, розвиток кластерного руху у регіоні – одне зі стратегічних завдань Запорізької торгово-промислової палати. Для цього залучаємо нашу мережу міжнародних контактів, експертний досвід. Кластер ІАМ створено у 2020 році за ініціативи Запорізької ТПП, Національного університету «Запорізька політехніка», Асоціації підприємств промислової автоматизації України, провідних компаній регіону, що працюють у секторах промислового інжинірингу, автоматизації, машинобудування. Сьогодні в складі спільноти – понад 20-ти компаній. Продовжуємо працювати і допомагати активному бізнесу розвиватись», розповідає віцепрезидент Запорізької ТПП, голова Правління Кластеру ІАМ Андрій Куц.

Варто зазначити, Грантовий проєкт 2023 року  став логічним продовженням ініціативи «Розвиток експортних можливостей членів Кластеру та позиціювання його як бренду на зовнішніх ринках», яку у 2021-2022 роках реалізовано у межах співпраці з EU4Business.

Тоді участь у програмі допомогла популяризувати кластерну діяльність у регіоні та поза його межами, отримати перші міжнародні контакти (зокрема, під час Міжнародної машинобудівної виставки MSV у чеському Брно та конгресно-виставкових заходів в Україні), а також нові знання під час профільних тренінгів та бізнес-сесій.

Навчання для бізнесу

Насичена програма освітніх заходів продовжилась і в цьому році. Зокрема, учасники Запорізького кластеру взяли участь у тренінгах з питань стандартизації та сертифікації відповідно до вимог ЄС, ощадливого виробництва, навчались готувати грантові заявки для залучення додаткового фінансування, стали учасниками серії майстер-класів з ефективного управління.

У числі експертів – Кирило Єрмоленко, керівник органу сертифікації ТОВ “ВЕС “Укрекспертиза”, міжнародний аудитор з сертифікації продукції (СЕ-Certification), аудитор ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001.

Минулого року ТОВ “ВЕС “Укрекспертиза” долучилось до кластерної спільноти ІАМ. Відтак запорізьке об’єднання промисловців, науковців, розробників інноваційної продукції посилилось компанією, що займається організацією робіт з сертифікації, у тому числі – європейською сертифікацією (СE-маркування), сертифікацією згідно з стандартами ISO.

Кирило Єрмоленко підкреслює:

«Багато компаній малого та середнього бізнесу створюють ланцюги постачання з європейськими партнерами в різних сферах промисловості. Вкрай важливо розуміти вимоги і правила, які існують в європейській спільноті, для того, щоб їх вірно сприймати і виконувати, розмовляти однією професійною мовою. Ці знання важливі для наших товаровиробників, науковців, громадськості, щоб у подальшому застосовувати їх на практиці».

Міжнародна презентація

«Ми бачимо величезні можливості для розвитку та передачі знань Польщі Україні, спільної реалізації проєктів для відновлення, впровадження елементів «розумного міста», екологічної трансформації», – вважає Анджей Чулак, директор Польського кластеру композитних матеріалів. Таку думку він висловив під час онлайн-зустрічі з Запорізьким кластером ІАМ та іншими європейськими організаціями-партнерами.

Крім спілкування з потенційними партнерами, Кластер допомагає учасникам презентувати власну продукцію на закордонних онлайн-платформах, зокрема, Європейській мережі EEN, готуються дорожні мапи виходу на закордонні ринки. У складі делегації Українського кластерного альянсу учасники спільноти нещодавно відвідали Промислову виставку у Чехії, профільний конференц-захід у Польщі.

Запрацював власний Інжиніринговий центр Кластеру

Ще один важливий напрям діяльності кластеру «Інжиніринг-Автоматизація-Машинобудування» в рамках проєкту EU4Business – це запуск роботи інжинірингового центру для бізнесу, який розпочав свою роботу з 1 листопада на базі Національного університету «Запорізька політехніка».

До роботи у центрі запрошено фахівця, придбано комп’ютерне обладнання і необхідне програмне забезпечення, щоб на запит учасників кластеру, зокрема, створювати 3D-моделі деталей та продукції.

Відгуки учасників

ТОВ «ТРІАДА ЛТД Ко» – активний учасник Запорізького регіонального кластера, підприємство, яке стояло у витоків створення об’єднання. Сьогодні компанія продовжує працювати та підтримувати економіку країни.

Директор ТОВ  «ТРІАДА ЛТД Ко» Кирило Красносельський розповідає: 

«Під час відвідування європейських країн, зокрема, Німеччини, ми бачили, що кластерний рух – це потужний двигун, який допомагає підприємствам виходити на інші ринки, відкривати нові можливості. Тому були у витоків створення кластерного руху в Україні і в Запоріжжі зокрема. Шукали однодумців, працювали над цією темою спільно з Запорізькою торгово-промисловою палатою, Асоціацією підприємств промислової автоматизації України.

Зараз, коли перші кроки зроблено, ми бачимо, що саме завдяки кластеру можемо виходити на нові ринки, спілкуватись, комунікувати разом.

Ми – виробнича інжинірингова компанія, займаємось технологіями та роботизацією зварювальних процесів. Також саме в кластері у нас є дуже багато спільних ланцюгів доданої вартості. Сподіваємось на подальшу кооперацію і виконання спільних виробничих завдань».

Компанія ТОВ СТЗ «Світлоприлад» долучилась до Кластеру місяць тому. Директор компанії Юрій Пилипенко ділиться враженнями:

«Коло однодумців промисловців і бізнесменів додає ефект синергії в розвитку компанії, а відсутність прямих конкурентів серед учасників кластеру вибудовує більш тісні комерційні взаємовідносини. Сподіваємось на розвиток бізнесу і спільноти!».

Разом з громадами

Цього року представники Запорізького кластеру увійшли до складу Ради підприємців області, Координаційної ради з питань розвитку малого та середнього підприємництва  Запоріжжя, беруть участь у спільних засіданнях, формуванні проєктів регіонального розвитку.

Важливо, що в умовах війни Кластер не припинив діяльності, а навпаки розширив мережу учасників і партнерів, спільно з якими займається як виробничими, так і гуманітарними завданнями.

Учасники спільноти вважають, що після перемоги України саме бізнес, кластери, система Торгово-промислових палат, профільні асоціації, освітні і наукові заклади мають стати активними виконавцями програм відновлення України. Тому вже зараз Кластер не тільки працює над зміцненням позицій на внутрішніх і зовнішніх ринках, але й об’єднує зусилля з представниками територіальних громад регіону.

За анонсами і новинами проєкту стежте на сайті Запорізького кластеру ІАМ:

Для довідки

Запорізький кластер «Інжиніринг-Автоматизація-Машинобудування» з червня по грудень 2023 року реалізував грант з системної підтримки малого і середнього підприємництва в межах програми міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яку спільно фінансують Європейський Союз і уряд Німеччини. Фінансовий контроль використання гранту виконує Фонд розвитку підприємництва, стратегічним виконавцем програми є німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Програма спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також підтримку інновацій та експорту. Детальніше: www.eu4business.org.ua

Чинний грант отримав назву «Зміцнення позиції Запорізького кластеру ІАМ, відновлення та розвиток експортних можливостей членів кластеру та включення в міжнародні ланцюги доданої вартості».

Зміст публікації є виключною відповідальністю ГС «Запорізький кластер «Інжиніринг – Автоматизація – Машинобудування» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу, уряду Німеччини, GIZ, ФРП.

#eu4business, #MovingForwardTogether, #gizSME, #BDF, #ClusterIAMZaporizhzhia