Спільний прес-реліз за підсумками 8-го засідання Ради асоціації між ЄС та Україною
5 вересня 2022 року Європейський Союз та Україна провели у Брюсселі 8-е засідання Ради асоціації Україна-ЄС.
Рада асоціації найрішучіше засудила неспровоковану та невиправдану російську агресивну війну проти України. ЄС високо оцінив мужність і рішучість українського народу та його керівництва у його боротьбі за захист суверенітету, територіальної цілісності та свободи України та наголосив на своєму непохитному прагненні допомогти Україні реалізувати своє невід’ємне право на самооборону від російської агресії та побудувати мирне, демократичне та процвітаюче майбутнє. Вона високо оцінила громадянське суспільство України за їхню незмінну ключову роль у розбудові стійкості України проти російської агресії.
Україна висловила вдячність за попередні пакети обмежувальних заходів ЄС та наголосила на необхідності сприяння процесу посилення обмежувальних заходів ЄС проти Росії. Україна також закликала до заходів у сфері візової політики.
Рада асоціації наголосила, що винні у порушенні прав людини, звірствах та воєнних злочинах, вчинених в умовах російської війни проти України, правопорушники та їх співучасники повинні бути притягнені до відповідальності.
ЄС наголосив на своїй рішучій відданості підтримці інтенсивної роботи прокурора Міжнародного кримінального суду та Генерального прокурора України у цьому відношенні та наголосив на незмінній фінансовій та підтримці та підтримці в розбудові інституційної спроможності цих зусиль. Україна вважає, що її пропозиція щодо створення окремого спеціального міжнародного кримінального трибуналу для розслідування злочину агресії проти України має бути додатково вивчена. ЄС нагадав про зобов’язання України в рамках Угоди про асоціацію щодо ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду та закликав Україну терміново виконати це зобов’язання.
Рада асоціації наголосила на історичній важливості рішення Європейської Ради від 23 червня 2022 року про визнання європейської перспективи та надання Україні статусу країни-кандидата. Вона наголосила, що майбутнє України та її громадян знаходиться у Європейському Союзі. У ЄС нагадали, що Рада ухвалить рішення про подальші кроки, як тільки всі умови, зазначені у висновку Комісії щодо заявки України на членство в ЄС, будуть повністю виконані, підкресливши, що прогрес України на шляху до ЄС залежатиме від її власних заслуг, враховуючи здатність ЄС приєднувати нових членів. ЄС відзначив підготовлений українською стороною план дій щодо реалізації рекомендованих кроків, включених до висновку Єврокомісії, привітав вже зроблений прогрес та наголосив на важливості їх повної та ефективної реалізації.
ЄС підтвердив свою відданість подальшому зміцненню відносин з Україною, у тому числі шляхом цілеспрямованої підтримки євроінтеграційних зусиль України та повного використання потенціалу Угоди про асоціацію включно з Поглибленою та всеохоплюючою зоною вільної торгівлі (ПВЗВТ), та наголосив на взаємних зобов’язаннях щодо цього. ЄС визнав значний прогрес, якого Україна досягла на цей час у процесі реформування, та наголосив на необхідності збереження та розбудови досягнених результатів.
Рада асоціації привітала кроки, які Україна зробила до цього часу щодо реформ у сфері боротьби з корупцією, боротьби з шахрайством, відмивання грошей та верховенства права, а також закликала Україну докладати подальших зусиль у цих сферах. Вона наголосила на першочерговій важливості забезпечення незалежності, ефективності та сталості антикорупційної інституційної бази та уникнення політизації роботи всіх правоохоронних органів. Рада асоціації привітала основні кроки, зроблені Україною на шляху комплексної реформи судової системи у 2021 році та призначення нового керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, водночас наголосивши на нагальній необхідності завершення відбору нового директора Національного антикорупційного бюро України та реформи Конституційного Суду України (КСУ) включно з чітким і прозорим процесом відбору суддів на конкурсних засадах.
Рада асоціації привітала швидку мобілізацію гуманітарної допомоги ЄС від початку російського вторгнення проти України. Рада асоціації також схвалила рішуче реагування ЄС та його держав-членів на надзвичайні ситуації через Механізм цивільного захисту ЄС орієнтовною вартістю понад 430 мільйонів євро. ЄС наголосив на ключовому пріоритеті у забезпеченні утеплених об’єктів укриття та житла напередодні зими та необхідності поглиблення співпраці в рамках міжнародної спільноти.
Рада асоціації нагадала про активізацію ЄС статусу тимчасового захисту для громадян України, надаючи їм права на тимчасове проживання, доступ до ринків праці та житла, медичної допомоги та освіти.
Рада асоціації схвалила фінансову підтримку ЄС та нагальні зусилля з надання допомоги у розмірі понад 9,5 млрд євро, включаючи підтримку на суму 2,6 млрд євро в рамках Європейського фонду миру, яка надається від початку російської військової агресії. ЄС підтвердив свою рішучу відданість відбудові України, спрямованій на швидкий розвиток у напрямку зелених, стійких до клімату та цифрових перетворень, підкресливши готовність взяти на себе провідну роль у цих зусиллях та наголосивши на важливості взяття Україною відповідальності за їх втілення. Обидві сторони підкреслили необхідність практичного розвитку ініціативи партнерства між європейськими та українськими регіонами та муніципалітетами, спрямованої на відновлення зруйнованих та пошкоджених українських міст. ЄС нагадав, що його підтримка відбудови буде пов’язана з реалізацією реформ для забезпечення верховенства права, стійких демократичних інститутів, зменшення впливу олігархів, посилення антикорупційних заходів, що відповідають європейському шляху України, та подальшого процесу приведення законодавства у відповідність до законодавства ЄС.
Україна висловила вдячність за військову допомогу, яка надається державами-членами ЄС Збройним Силам України, в тому числі в рамках Європейського фонду миру, та закликала продовжувати ці зусилля стільки часу, скільки буде потрібно.
Рада асоціації привітала рішення про виділення кредитних коштів Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) у розмірі 1 059 млн євро на покриття пріоритетних потреб.
Рада асоціації відзначила пріоритетність, надану меті інтеграції учасників платіжного ринку України в Єдину зону платежів у євро (SEPA), та необхідні кроки для досягнення цієї мети.
Рада асоціації нагадала про спільні цінності демократії, верховенства права, гендерної рівності, поваги до міжнародного права та прав людини, включаючи права осіб, які належать до меншин та ЛГБТІ-осіб.
Рада асоціації наголосила на необхідності забезпечити – у відповідності до рекомендацій Венеційської комісії — дотримання прав осіб, які належать до національних меншин. Зокрема, Україні потрібно завершити реформування законодавчої бази щодо національних меншин відповідно до рекомендацій Венеційської комісії та прийняти ефективні механізми імплементації, зазначені у кроках, визначених у висновку Комісії стосовно Заявки України на вступ до ЄС.
Українська сторона представила своє бачення щодо рамок вступу до ЄС.
Рада асоціації схвалила рішення України ратифікувати Стамбульську конвенцію як важливий крок уперед у захисті всіх жінок і дівчат.
ЄС знову підтвердив свою відданість підтримці зусиль України щодо збереження макроекономічної стабільності під час війни. Обидві сторони визнали виділення Україні 2,2 млрд євро у рамках надзвичайних та виняткових програм макрофінансової допомоги ЄС у першому півріччі 2022 року та висловили зобов’язання виконати решту частини виняткового пакету макрофінансової допомоги обсягом до 9 млрд євро, про що оголосила Комісія у своєму повідомленні «Україна: допомога та реконструкція» від 18 травня 2022 року.
Рада асоціації привітала успіх Поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ПВЗВТ), яка забезпечує подвоєння двосторонніх торговельних потоків з моменту набуття нею чинності у 2016 році. Обидві сторони привітали тимчасову повну лібералізацію торгівлі та тимчасове призупинення заходів торговельного захисту, запроваджених ЄС щодо українського імпорту від червня 2022 року. ЄС наголосив на важливості ґрунтовної імплементації ПВЗВТ та привітав прогрес у виконанні «Плану пріоритетних дій з посиленого виконання ПВЗВТ». ЄС привітав прогрес України у виконанні взятих зобов’язань у секторі державних закупівель, зокрема щодо першого та другого етапів дорожньої карти, що є кроком до подальшого поступового взаємного відкриття ринків державних закупівель. Україна та ЄС наголосили на готовності продовжити переговори щодо перегляду митних зборів відповідно до статті 29 (4) Угоди про асоціацію. ЄС відзначив, зокрема, рішучий прогрес на шляху України до Конвенції про спільний транзит та Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами. ЄС також підтвердив своє зобов’язання продовжувати підтримувати Україну на її шляху до Угоди про оцінку відповідності та прийнятності промислової продукції. Рада асоціації привітала асоціацію України з програмами ЄС з митної та фіскальної політики. Рада асоціації привітала початок переговорів між українською стороною та Європейською Комісією щодо участі України у Програмі єдиного ринку ЄС (SMP).
Рада асоціації привітала приєднання України до Нової спільної транзитної системи (НСТС) з 1 жовтня 2022 року. Україна підкреслила важливість налагодження автоматичного обміну попередньою митною інформацією між Україною та державами-членами ЄС як ефективного інструменту боротьби з митним шахрайством.
ЄС привітав постійну залученість України у виконанні своїх зобов’язань у секторі телекомунікаційних послуг, що, у разі повного виконання, приведе до входження цієї сфери у режим внутрішнього ринку. Рада асоціації привітала підписання спільної заяви операторів зв’язку, зареєстрованих в ЄС та в Україні, щодо їх скоординованих зусиль для забезпечення та стабілізації доступного або безкоштовного роумінгу, а також міжнародних дзвінків між ЄС та Україною. ЄС підкреслив своє зобов’язання розглянути можливості для довгострокової домовленості про виключення оплати за роумінг між ЄС та Україною. Рада асоціації також привітала підписання угоди про приєднання України до Програми ЄС «Цифрова Європа», що є важливим кроком у подальшій інтеграції з Єдиним цифровим ринком ЄС.
Рада асоціації привітала приєднання українського регулятора до роботи Органу європейських регуляторів електронних комунікацій (ОЄРЕК) та його допоміжної агенції – Офісу ОЄРЕК.
ЄС підтвердив свою солідарність з Україною у протидії гібридним та кіберзагрозам, а також свою постійну участь у стратегічній комунікації та протидії іноземним інформаційним маніпуляціям та втручанню, включаючи дезінформацію, зокрема у світлі посилення кібератак, пов’язаних із загарбницькою війною Росії. Обидві сторони підкреслили важливість проведення другого раунду Кібердіалогу у вересні 2022 року та привітали готовність до подальшого розширення сфери співпраці у кібернетичній сфері. Україна та ЄС домовилися тісно співпрацювати над подальшим зміцненням загальної стійкості України, в тому числі в рамках існуючих інструментів Східного партнерства.
Рада асоціації привітала успішну синхронізацію електромережі України з континентальною європейською мережею. Сторони відзначили початок комерційного обміну електроенергією між Україною та ЄС. Вони привітали початок поступового збільшення торгівлі електроенергією на рівних умовах з точки зору еквівалентних базових правил щодо доступу до ринку, а також сумісних стандартів охорони навколишнього середовища та безпеки. Рада асоціації визнала значний прогрес України у впровадженні ключового енергетичного законодавства ЄС, включаючи відокремлення її операторів системи передачі газу та електроенергії. ЄС підтвердив готовність підтримувати енергетичний сектор України, а також зусилля з реформування, в тому числі через Робочу групу високого рівня Україна-ЄС з енергетичних ринків. ЄС звернув увагу на наявність величезних потужностей зі зберігання газу в підземних сховищах газу України. Сторони наголосили на необхідності зменшення залежності від російських копалин та ядерного палива і технологій. Україна та ЄС домовилися продовжувати тісну співпрацю для координації безпеки постачання газу та підвищення стійкості з огляду на можливі перебої з постачанням газу.
Рада асоціації привітала зусилля ядерного регулятора та оператора України щодо забезпечення безпечної експлуатації та виробництва енергії на українських атомних електростанціях, а також продовження наближення відповідного законодавства. Рада асоціації засудила російський військовий контроль над Запорізькою атомною електростанцією і закликала до негайного виведення і демілітаризації об’єкта, а також передачу повного контролю над станцією законному оператору і українській владі для забезпечення ядерної безпеки і захищеності. Рада асоціації наголосила на своїй підтримці зусиль МАГАТЕ та підкреслила необхідність того, щоб Запорізька атомна електростанція залишалася невід’ємною частиною української енергосистеми.
Рада асоціації наголосила на необхідності досягнення Зеленого переходу України в рамках зусиль з відбудови. Обидві сторони привітали завершення процесу розвитку стратегічного партнерства між Україною та ЄС щодо відновлюваних газів.
Рада асоціації привітала підписання угоди про приєднання України до Програми LIFE з метою вирішення проблем зміни клімату та навколишнього середовища, включаючи забруднення повітря, ґрунту та води, збереження біорозмаїття шляхом демонстрації інноваційних рішень та методів і нарощування потенціалу залучених суб’єктів.
Обидві сторони привітали намір сторін завершити у 2022 році переговори щодо Угоди про приєднання України до регіональної супутникової навігаційної системи Європейська геостаціонарна служба з навігаційного покриття (ЄГСНП).
Рада асоціації привітала успішний транзит перших суден з українських портів за успішного посередництва ООН та Туреччини. Вона також привітала триваючу імплементацію плану дій ЄС щодо шляхів солідарності та його досягнення на сьогодні. Україна виділила «Шляхи солідарності» як ключову допомогу ЄС у вирішенні проблем, пов’язаних з експортом сільськогосподарської продукції та її необхідним імпортом через постійні обмеження, накладені Росією на українські порти Чорного та Азовського морів. Рада привітала українську ініціативу щодо приєднання до Програми Connecting Europe Facility (CEF). Рада привітала тимчасове застосування угоди про автомобільний транспорт між ЄС та Україною та внесення змін до індикативних карт TEN-T для України. Україна підкреслила необхідність подальшого оновлення TEN-T карт для України, зокрема щодо включення річки Дунай.
Рада асоціації привітала потенціал програм транскордонного співробітництва з державами-членами ЄС для зміцнення потенціалу регіональних та місцевих органів влади та подальшого зміцнення зв’язків між ЄС та Україною. Рада асоціації також привітала додаткову фінансову підтримку в розмірі 26,2 мільйона євро для України в нових міжрегіональних програмах на 2021-2027 роки, а також більш гнучкі правові положення щодо поточних програм співробітництва з ЄС. ЄС відзначив відновлення головування України в Стратегії ЄС для Дунайського регіону.
ЄС закликав Україну брати участь та повною мірою використовувати міжнародний вимір програми Erasmus+. Рада асоціації привітала набуття чинності Угодою про асоціацію з Україною з Creative Europe Programme та дослідницько-навчальними програмами Horizon Europe та EURATOM. Рада асоціації привітала підписання угоди про приєднання України до Програми EU4Health.
Рада асоціації високо оцінила підтримку ЄС культурного та креативного секторів України.
Зустріч відбулася за співголовування Дениса Шмигаля, Прем’єр-міністра України та Жозепа Борреля, Віце-президента/Високого представника Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки.
Джерело: “Євроінтеграційний портал”